Шахта ліфта

Для забезпечення безпеки користування ліфтом, кабіна ліфта, противага і гідроциліндр поміщають в шахту. Тому ліфт будь-якого типу складається з наступних конструктивних частин:

  • будівельної частини;
  • механічного обладнання;
  • електрообладнання.

Строительная часть лифтаБудівельна частина ліфта призначена для розміщення ліфтового обладнання, зводиться будівельною організацією. Вона повинна відповідати вимогам Будівельних норм і правил ( СНиП), ПУБЕЛ і вимогам протипожежної безпеки.

Будівельна частина розраховується на навантаження, що виникають при експлуатації та випробуваннях ліфта, а також обриву всіх тягових канатів або ланцюгів. Її проектування здійснюється згідно з будівельним завданням на проектування будівельної частини та державними стандартами на пасажирські та вантажні ліфти.

Будівельна частина складається з машинного приміщення і шахти, в яких розміщується все обладнання ліфта. Залежно від конструкції ліфта до складу будівельної частини може входити блочне приміщення. Останнім часом на ліфтовий ринок надходять ліфти, для монтажу яких не потрібна наявність машинне приміщення. Доступ сторонніх осіб у ці приміщення не допускається. Вони повинні бути захищені від впливу зовнішніх факторів.

Доступ в приміщення, в яких розміщене устаткування ліфта, здійснюється за горизонтальним майданчикам. При розташуванні приміщень і підходів до нього в різних рівнях з перепадом, який перевищує 0,35 м, повинні застосовуватися стаціонарні сходи, що задовольняють таким умовам:

  • сходи висотою більше 1,5 м повинна встановлюватися під кутом не більше 60 ° до горизонту;
  • ширина сходів в світлі повинна бути не менше 0,35 м, ширина сходинок не менше 25 мм. У разі влаштування вертикальної сходи відстань між ступенями і стіною, розташованої за сходами, не менше 0,15 м. Східці повинні бути розраховані на навантаження 1500 Н;
  • сходи висотою більше 0,5 м повинна оснащуватися поручнями висотою не менше 0,9 м або поручнем;
  • висота сходів повинна бути не більше 4,0 м.

Між дверима, що закриває отвір для доступу в приміщення для розміщення обладнання, і нерухомою сходами повинна бути влаштована горизонтальна площадка. Між лінією відчинення дверей і прилеглими до площадки східцями повинна залишатися відстань не менше 0,5 м. Розміри майданчика повинні дозволяти повністю відкриватися орної двері. При різниці в рівнях більше 0,5 м майданчик повинен оснащуватися поручнями висотою не менше 0,9 м. Прохід до приміщення, в якому розміщено обладнання ліфта, повинен бути обладнаний стаціонарним електричним освітленням, що забезпечує освітленість не менше 50 лк на рівні підлоги.

Машинне і блочне приміщення. Машинне приміщення це окреме приміщення, призначене для розміщення обладнання ліфтів. Залежно від конструкції ліфта воно може перебувати над шахтою ліфта, під нею або збоку від шахти. Блочне приміщення це окреме приміщення, призначене для встановлення блоків. Воно розташовується тільки над шахтою. Для гідравлічного ліфта дозволяється установка силового гідроагрегату і станції управління встановлювати в окремому запираемом металевій шафі, розміщеного не далі 5... 10 метрів від шахти ліфта.

У машинному приміщенні можуть встановлюватися :

  • лебідка ліфта;
  • обмежувач швидкості пристрій, що приводить в дію механізм включення пристроїв безпеки, званих уловлювачами, які зупиняють кабіну і утримують її на напрямних;
  • станція управління низьковольтний комплектний пристрій (НКУ), яке управляє роботою ліфта;
  • ввідний пристрій, що забезпечує подачу і зняття напруги з ліфта;
  • вимикачі освітлення машинного приміщення і шахти;
  • підвіска тягових канатів ( для ліфтів з поліспастной підвіскою);

У машинному приміщенні повинно бути передбачено встановлення пристрою ( монорейки), для підвішування вантажопідйомних засобів, що застосовуються при ремонті для переміщення обладнання ліфта; У машинному і блочному приміщеннях не допускається встановлювати обладнання і прокладати не відносяться до ліфта комунікації. У машинному і блочному приміщеннях можуть перебувати :

  • механізми і пристосування для обслуговування ліфтів;
  • обладнання для вентиляції та кондиціонування або обігріву повітря, за винятком парового опалення;
  • охоронна або пожежна сигналізація;
  • обладнання пожежогасіння.

Не допускається прокладання в машинному і блочному приміщеннях паро і газопроводів. Не допускається використовувати машинне і блочне приміщення для проходу на дах і в інші приміщення, що не відносяться до ліфта.

Машинне і блочне приміщення повинні мати суцільну огорожу з усіх боків і на всю висоту, а також верхнє перекриття і підлогу. Стеля блочного приміщення може являти собою плиту з розташованою на ній лебідкою, повністю перекриває проріз над блоковим приміщенням. Машинне приміщення повинно бути обладнане стаціонарним електричним освітленням, що забезпечує освітленість не менше 200 лк на рівні підлоги, а блокове стаціонарної освітлювальної апаратурою, що забезпечує освітленість блоку (блоків) не менше 100 лк. Зони розміщення обладнання і його технічного обслуговування повинні бути обладнані стаціонарною освітлювальною апаратурою, що забезпечує освітленість обладнання не менше 200 лк.

Вхід в машинне і блочне приміщення повинен здійснюватися через двері. Допускається вхід в блочне приміщення через люк з машинне приміщення. Двері повинні бути суцільними і не відкриватися всередину. Мінімальні розміри дверей в машинне приміщення 0,8 х 1,8 м, а в блочне 0,6 х 1,4 м. Двері та кришки люків для доступу в машинне і блочне приміщення повинні бути обладнані замками, відпиратися зовні ключем, а зсередини приміщення без ключа. У блочному приміщенні встановлюють таке устаткування:

  • відхиляють блоки;
  • контршківи;
  • обмежувач швидкості;
  • підвіску тягових канатів для ліфтів з поліспастной підвіскою;
  • вимикачі освітлення блочного приміщення;
  • вимикач ланцюга управління ліфтом, призначений для відключення ліфта під час проведення обслуговування обладнання блочного приміщення або ремонтних робіт.

Підлога машинного і блочного приміщень повинен мати неслизьке покриття, яке не утворює пилу. Навколо отворів над шахтою ліфта повинні бути влаштовані бортики, виступаючі не менше ніж на 0,05 м над рівнем плити перекриття або підлоги. Мінімальна відстань від краю отвору до проходять через нього рухомих елементів має бути не менше 0,01 м. Підлога машинного і блочного приміщень може мати кілька рівнів. Якщо різниця рівнів більше 0,35 м, то для переходу з одного рівня

на інший повинна бути влаштовані стаціонарні сходи (східці) під кутом не більше 60 ° до горизонту або обладнаний пандус з кутом нахилу до горизонту не більше 20 °. Якщо різниця рівнів перевищує 0,5 м, то східці (сходи), пандус і верхня площадка в зоні перепаду рівнів повинні бути огороджені поручнями висотою не менше 0,9 м.

Висота у світлі зон обслуговування обладнання в машинному приміщенні повинна бути не менше 2,0 м, а проходів до цих зон не менше 1,8 м. Вимірюється вона від підлоги проходу або зони обслуговування до елементів перекриття. Над обертовими частинами лебідки і розташованими в блочному приміщенні блоками повинен бути вільний простір висотою не менше 0,3 м.

Висота у світлі блочного приміщення, виміряна від підлоги до елементів перекриття, повинна бути не менше 1,5 м. Для проведення ремонтних робіт під стелею машинного приміщення всіх ліфтів, крім малого вантажного, встановлюють пристрої (балки) для підвіски вантажопідйомних засобів, що застосовуються при цих роботах. На них або поруч з ними вказують їх вантажопідйомність або допустиме навантаження.

Перед пристроями управління повинна бути передбачена зона обслуговування (вільна площадка). Її глибина від зовнішньої поверхні шаф (панелей) повинна бути не менше 0,75 м, а ширина дорівнює повній ширині шафи ( панелі), але не менше 0,5 м. Розміри зони обслуговування ( вільної площадки) для обслуговування рухомих частин розташованого в машинному приміщенні механічного обладнання повинні бути не менше 0,5 х 0,6 м. Ширина проходів до зон обслуговування повинна бути не менше 0,5 м. При відсутності рухомих частин її можна зменшити до 0,4 м.

У вантажного малого ліфта габарити і маса обладнання невеликі, у зв'язку з чим пристрій машинного і блочного приміщень цього ліфта має деякі особливості. Приміщення для розміщення лебідки і блоків вантажного малого ліфта дозволяється розташовувати під стелею верхнього обслуговується ліфтом поверху. У цьому випадку їх обслуговування повинно здійснюватися через прорізи, що закриваються дверима, які відкривають спеціальним ключем.

У разі, якщо висота від рівня підлоги верхнього поверху до підлоги приміщення, в якому розміщуються лебідка і направляючі блоки, не перевищує 3 м, влаштування стаціонарних сходів для доступу до прорізів не обов'язково. При такому розміщенні лебідки ввідний пристрій, НКП і трансформатори повинні розташовуватися в безпосередній близькості від шахти, в запираемом металевій шафі.

У вантажного малого ліфта машинне приміщення може бути відсутнім. У цьому випадку підйомний механізм огороджують міцним металевим кожухом, що замикається на замок, а ввідний пристрій, НКП, трансформатори і вимикач розміщують в безпосередній близькості від лебідки, в запираемом металевій шафі. Перед дверима шафи передбачають прохід шириною не менше 0,75 м для обслуговування ПКУ.

Ліфтобудівельного фірми, прагнучи зменшити вартість ліфта, підвищити його надійність і спростити обслуговування, не тільки ведуть роботи з удосконалення основних функціональних вузлів, але і застосовують нові компонувальні рішення. Так, фінська фірма "КОНЕ " розробила компактну безредукторним лебідку з дисковим частотно регульованим приводом змінного струму EcoDisc, що дозволило створити вижимний пасажирський ліфт MonoSpace, у якого відсутня машинне приміщення. Лебідка розміщується в шахті і закріплюється на направляючої кабіни в зоні верхньої поверхової площадки. Обслуговування лебідки проводиться з даху кабіни. Станція управління ( ПКУ) встановлюється в стіні огорожі шахти, поряд з дверима шахти верхньої поверхової площадки. Така конструкція ліфта зменшує капітальні витрати за рахунок відсутності машинного приміщення і знижує трудомісткість виробництва, монтажу та технічного обслуговування.

Шахта ліфта цей простір, в якому переміщаються кабіна, противага і (або) врівноважують пристрої кабіни.

Шахта повинна бути відокремлена від прилеглих до неї площадок і сходів, на яких можуть перебувати люди або обладнання: стінами, перекриттям і підлогою або відстанню, достатнім для забезпечення безпеки. Шахта може виконуватися повністю або частково огородженій, мати частково несплошное ( сітчасте і т.п.) огорожу. У ній може розміщуватися обладнання ліфта:

  • кабіна, призначена для перевезення людей і (або);
  • грузов.протівовес - пристрій, розвантажував привід ліфта;
  • тягові канати або ланцюги, за допомогою яких тягове зусилля від підйомного механізму передається кабіні;
  • натягач каната обмежувача швидкості, канат обмежувача швидкості, що забезпечує механічну зв'язок кабіни з обмежувачем швидкості;
  • пружинні буфера (або упори) пристрою, на які сідають відповідно кабіна і противага при проходженні ними рівня нижньої поверхової площадки;
  • напрямні кабіни і противаги пристрої, за якими, як по рейках, рухаються кабіна ліфта і противага;
  • підвісний кабель, призначений для зв'язку електроустаткування кабіни з ПКУ;
  • уравновешивающие елементи (ланцюги, канати або гумовотросові стрічки), застосовувані в тих же цілях, що і противага, але при значній вазі тягових канатів;
  • освітлення шахти;
  • електрообладнання, необхідне для визначення місцезнаходження кабіни в шахті;
  • портали з дверима шахти;

Кабіна, противага ліфта і уравновешивающее пристрій кабіни повинні знаходитися в одній шахті.

Частину шахти, розташована нижче рівня краю нижньої поверхової площадки, називається приямком. У ньому розміщуються буфера або упори кабіни і противаги, натягач обмежувача швидкості. Приямок повинен бути захищений від попадання в нього грунтових і стічних вод. При знаходженні кабіни на повністю стиснутих буферах повинно забезпечуватися :

  • вільний простір в приямку, достатню для розміщення прямокутного паралелепіпеда з розмірами не менше 0,5 x0, 6x1, 0 м, лежачого на одній зі своїх граней;
  • зазор від підлоги приямка до найбільш нижніх частин кабіни не менше 0,5 м, а для вантажного малого ліфта не менше 50 мм.

Допускається зміна зазору до 0,1 м між підлогою приямка і черевиками, щитами під порогом кабіни, елементами вертікальнораздвіжних дверей кабіни, а також деталями уловлювачів і каркасу кабіни, розташованими в межах 0,2 м від напрямних.

У приямок повинен бути забезпечений безпечний доступ обслуговуючого персоналу. Приямок глибиною більше 0,9 м для входу в нього обладнується стаціонарним пристроєм ( сходи, скоби і т.п.), розташованим в межах досяжності з дверного отвору. Приямок глибиною більше 2,5 м обладнується вхідними дверима. Вона повинна разом з замками витримувати навантаження 300 Н, рівномірно розподілену по круглої або квадратної майданчику площею 5 см2, прикладену до дверної панелі під прямим кутом в будь-якій її точці з пружною деформацією, що не перевищує 15 мм, залишкова деформація і зміна функціонування після зняття навантаження не допускається.

Верхня частина шахти, розташована між підлогою верхньої посадочної площадки верхнього обслуговується ліфтом поверху і перекриттям шахти, називається верхнім поверхом. Тут в ліфтах застарілих моделей розташований кінцевий вимикач, який розмикає ланцюг живлення підйомного механізму в разі, якщо изза несправності в системі управління кабіна пройде вище рівня верхньої посадкової площадки.

По конструкції шахти підрозділяють на глухі та приставні. У глухих шахтах огорожу виконують з усіх боків; зводяться вони, як правило, всередині будівлі.

Шахти приставних ліфтів зводяться зовні будівлі і мають суцільну огорожу, можливо й засклення, на всю висоту. Вони відносяться до Металокаркасні шахтам. Несучі конструкції каркаса кріпляться до стіни будівлі за допомогою встановлених в ній кронштейнів. Такі шахти застосовуються при реконструкції старих будівель малої поверховості; останнім часом їх зводять і у знову споруджуваних будинках.

Шахты приставных лифтовКрім того, шахти поділяють на несучі, конструкції яких сприймають всі виникаючі при роботі ліфтового обладнання навантаження, і ненесучі, які виконують функції огорожі, а навантаження повністю або частково передаються на елементи будинків.

В якості стінових будівельних матеріалів застосовують повнотіла цегла, бетон і залізобетон.

Цегляні шахти виконують з повнотілої цегли. Товщина стіни цегляної шахти повинна бути не менше 250 мм. Необхідно, щоб шви були обробити, а стіни не мали виступів і западин.

Сучасні будівельні технології дозволяють зводити шахти з монолітного залізобетону методом ковзної опалубки одночасно з будівництвом будівлі. Заставні деталі для кріплення кронштейнів напрямних кабіни і противаги встановлюють при виконанні будівельних робіт. Також по ходу робіт виконують ніші, в які при монтажі ліфта встановлюють настили.

При зведенні глухих шахт застосовують спеціальні залізобетонні конструкції тюбінги. Така конструкція являє собою відрізок шахти висотою в один поверх. Тюбінги виготовляють на домобудівних комбінатах або заводах залізобетонних виробів, де їх оснащують заставними елементами, до яких кріплять кронштейни для напрямних кабіни і противаги, а також портали з шахтними дверима і настили. На стіні тюбінга з боку шахтних дверей встановлюють викличної апарат.

Шахту монтують із тюбінгів безпосередньо на будівельному майданчику за допомогою баштового крана. Тюбінги дозволяють застосовувати потоковий метод монтажу ліфтів для типового житлового будівництва, а також при зведенні промислових і громадських будівель.

Металокаркасні шахти для пасажирських, лікарняних і вантажних ліфтів встановлюють при неможливості зведення глухих шахт або економічної недоцільності. Для вижимні і тротуарних ліфтів зведення таких шахт не допускається. Металокаркасні шахти виконують несучими та ненесучими. Їх встановлюють в отворі сходових клітин між маршами, а також зовні будівлі. Каркас такої шахти складається з несучої рами, стояків і поясів. Нижню опорну балку зазвичай виготовляють з равнобочная сталевого кутового профілю і укладають у фундамент приямка строго за рівнем. Її габарити відповідають розмірам шахти по ширині і глибині.

По кутах опорної рами вертикально встановлюють відрізки кутової сталі, звані стояками. По висоті шахти їх стикують один з одним за допомогою накладок, які приварюють до кінця одного відрізка, а до іншого кріплять за допомогою декількох болтів. Між собою стояки з'єднуються горизонтальними поясами, що представляють собою раму, зібрану з кутової сталі

Телефонуйте! Ми виправдаємо Вашу довіру! 
                     +38 (044) 411-44-19 (тел./факс)
+38 (044) 467-84-17
promkompleks@optima.com.ua  

pklift@pklift.com.ua 
Обратная связь